نجات از چاقی

سامانه تخصصی جراحی های چاقی

دکتر مسعود عرفانیان

اعمال جراحی چاقی

جراحی چاقی یکی از درمان‌های چاقی است که با استفاده از تکنیک‌های جراحی لاپاراسکوپی توسط جناب دکتر عرفانیان انجام می‌گردد. این نوع جراحی در جهت کاهش وزن ،درمان چاقی مفرط و در موارد خاص جهت درمان دیابت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع اعمال جراحی چاقی دکتر عرفانیان

1DCE9522-5136-459F-ABC2-6F17A828A14E

اعمال جراحی جناب دکتر عرفانیان به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی میشوند:

۱-اعمال جراحی کاهش دهنده حجم معده

۲-اعمال جراحی کاهش دهنده جذب

۳-اعمال جراحی ترکیبی (ترکیب موارد ۱ و ۲)

۴-اعمال جراحی متابولیک

۵-اعمال جراحی Revision (تبدیل/بازگردانی)

۱-اعمال جراحی چاقی کاهش دهنده حجم معده

اسلیو معده، یک نمونه از عمل‌های کاهش دهنده حجم معده میباشد.این عمل با تکنیک لاپاراسکوپی و تنها با ایجاد ۵ سوراخ به اندازه‌های ۵-۱۰ میلیمتر روی شکم انجام می‌گیرد. در عمل اسلیو حدود ۸۰٪ حجم معده شخص، بریده و از طریق یکی از همان سوراخ‌های ایجاد شده روی شکم از  بدن بیمار خارج می‌گردد.در این عمل برش معده توسط دستگاهی بنام استپلر انجام شده که همزمان با برش، دوخت قسمت باقیمانده معده نیز توسط این دستگاه صورت می‌گیرد.در ناحیه برش خورده معده، بخشی که هورمون گرسنگی یا Gereline را ترشح می کند نیز قرار داشته که همین امر باعث کاهش اشتهای بیمار، پس از عمل شده و تنها با خوردن چند قاشق غذا، بیمار احساس سیری کامل خواهد داشت.مدت زمان این عمل حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه بوده و این عمل با بیهوشی کامل انجام می‌شود.

۲-اعمال جراحی چاقی کاهش دهنده جذب

اعمال کاهش دهنده جذب، اعمال بای‌پس معده می‌باشد. اعمال بای پس معده از دیگر عمل‌های لاغری‌ست که توسط جناب دکتر عرفانیان انجام شده و روش این جراحی نیز بصورت لاپاراسکوپی می‌باشد. مکانیزم‌ این نوع عمل‌ها به گونه‌ایست که با ایجاد محدودیت در مصرف و کاهش در جذب مقدار کالری دریافتی بدن، شخص وزن اضافه خود را از دست داده و لاغر می‌شود. در اعمال بای‌پس معده هیچ قسمتی از معده از بدن جدا نمیشود بلکه  معده به دو قسمت بزرگ و کوچک تقسیم می‌شود و این امر از مزایای این عمل می‌باشد زیرا چنانچه بهر نحو نیاز به بازگشت دادن عمل بود،بطور کامل عمل قابل بازگشت بوده و سیستم گوارش به حالت قبل از عمل بازخواهد گشت. پس از تقسیم معده به دو قسمت، قسمت بزرگتر معده کماکان به تولید و ترشح آنزیم های معمول میپردازد اما غذایی به این قسمت وارد نمیشود.  غذا فقط به قسمت کوچکتر معده وارد می‌شود.قسمتی از روده نیز که وظیفه جذب مواد غذایی را دارد از مسیر خارج شده و از انتهای آن قسمت خارج شده به معده کوچکتر وصل میشود.سیستم کاهش جذب به معنای محدود کردن حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد بدن در  جذب بوده نه اینکه هیچگونه مواد مغذی بدن نمیرسد.

اعمال بای‌پس معده جناب دکتر عرفانیان شامل دو نوع یا دو تکنیک کلی می‌باشد:

7C6B031F-D739-44A8-8780-96F6C11A3A58

۱-بای‌پس کلاسیک: این نوع عمل با نام‌ دیگر Roux-n-Y نیز معرفی میگردد

E59BD99A-476F-4550-B66C-25B1FE0140D6

۲-بای‌پس OAGB یا تک پیوندی: در گذشته به این عمل مینی بای‌پس معده نیز گفته میشد.

تفاوت بین اعمال جراحی بای پس کلاسیک و بای پس تک پیوندی-قسمت اول

تفاوت بین اعمال جراحی بای پس کلاسیک و بای پس تک پیوندی-قسمت دوم

۳-اعمال جراحی ترکیبی (اسلیوپلاس)

۳-اعمال جراحی ترکیبی:

اینگونه اعمال، اعمال بسیار گسترده و متنوعی بوده که اصطلاحاَ اسلیو پلاس نامیده شده که شامل حدود ۱۲ نوع عمل میباشند.از مجموع عملهای مذکور ۳ نوع آنها توسط جناب دکتر عرفانیان انجام شده که اسامی آنها از این قرار است:

۱-عمل جراحی  SASI

۲-عمل جراحی SASJ

۳-عمل جراحی SADI

phonto 3

کلیات اعمال جراحی اسلیوپلاس

۴-اعمال جراحی متابولیک

مطالعات اخیر نشان داده است که اعمال جراحی چاقی نه تنها میتوانند در کاهش وزن مؤثر باشند بلکه در درمان بیماریهای متابولیک مانند دیابت، چربی خون و کبد چرب نیز تاثر بسزایی خواهند داشت. بهمین دلیل یکی از کاربردهای مهم جراحیهای چاقی امروزه درمان بیماریهای متابولیک میباشد. گاهی اوقات برای تاثیرگذاری بیشتر جنبه متابولیک اعمال جراحی چاقی تغییراتی در تکنیک عمل داده میشود تا اثرات متابولیک بهتری در نتیجه عمل حاصل گردد.

انجام اعمال متابولیک

۵-اعمال جراحی Revision

گاهی اوقات در اعمال جراحی باریاتریک نیازمند بازنگری یا تغییر در عمل میباشد. مثلا اینکه یک عمل به عمل دیگری تبدیل شده یا اینکه یک عمل به آناتومی اولیه بازگردانده شود. به این نوع اعمال ریویژن گفته میشود. این عملها نسبتاَ پیچیده بوده و نیازمند تجربه و آموزش کافی میباشند. جناب دکتر مسعود عرفانیان دارای Certification  رسمی گذراندن دوره‌های جراحی ریویژن تحت نظر پروفسور دلیمان در کشور بلژیک میباشند.

نمونه یک عمل ری‌وی‌ژن