نجات از چاقی

سامانه تخصصی جراحی های چاقی

دکتر مسعود عرفانیان

روند کاهش وزن پس از عمل

در ابتدا باید توجه داشته باشید که این عبارت در اصل استاپ یا توقف کاهش وزن است نه استپ وزن، عبارتی که به اشتباه بین بیماران عمل شده رایج شده است، توقف کاهش وزن حدوداَ یک سال و نیم پس از انجام عمل بوجود می آید نه در روزها، هفته ها و یا ماههای اولیه پس از عمل و به محض اینکه بیماران روی ترازو رفته و عدد ترازو را مشابه روز قبل ببیند آن را بکار برده و انتظار دارند وزن و چربی‌هایی که سالیان سال تجمع یافته‌‌اند، در عرض یک یا دو هفته از بین رفته و جای خود را به عضلات و اندامی ایده‌آل دهند، خیر اصلا و ابداً اینگونه که تصور میکنید نیست.

این نکته بسیار مهم را باید متذکر شد که کلیه افراد از لحاظ بدنی، سرشتی، متابولیسم و انجام فعالیت‌های روزانه با هم متفاوت بوده و طبیعتاَ کاهش وزن در هر شخص پیرو موارد فوق‌الذکر با دیگری تفاوت خواهد داشت.بهمین جهت نمیتوان به قطع در خصوص روند کاهش وزن هر شخص فرمول مشخصی بیان نمود.کلیه ارقام و آمارهای این مقاله نیز بطور نسبی و کلی میباشند.

 بررسی تخصصی روند کاهش وزن پس از عمل در روزها، هفته ها و ماههای اول پس از  عمل نبوده و بررسی تخصصی از ماه ششم به بعد انجام می‌گردد.

روند کاهش وزن پس از عمل یک پروسه و یک دوره سه مرحله‌ای حدود ۱۸ ماهه بوده و حتی ممکن است تا ۲۰ماه نیز ادامه داشته باشد. بررسی اصلی روند کاهش وزن از پایان ماه ششم (دوره اول)  انجام شده و در این بررسی برآیند و درصد نسبی کاهش اضافه وزن مورد  بررسی واقع میشود نه عدد وزن. بصورت نسبی روند کاهش وزن پس از عمل به شرح ذیل است:

 

توجه: تمامی درصدها بصورت نسبی و حدودی میباشد نه قطعی 

 

 

درصد نسبی کاهش اضافه وزن در ۶ماهه اول
حداقل کاهش
۴۰ %
حداکثر کاهش
۶۰ %
درصد نسبی کاهش اضافه وزن در ۶ماهه دوم
حداقل کاهش
۶۰ %
حداکثر کاهش
۸۰ %
درصد نسبی کاهش اضافه وزن در ۶ماهه سوم
حداقل کاهش
۸۰ %
حداکثر کاهش
۱۰۰ %

همانگونه که گفته شد کاهش وزن پس از عمل بصورت درصدی و در مدت سه دوره ۶ماهه محاسبه میشود نه عددی و روزانه،  یعنی قرار نیست هر روز عدد ثابتی از وزن کم شود. همچنین روند کاهش در ماههای اول سریعتر بوده و با گذشت زمان و بدلیل هوشمند بودن بدن و مقاومت آن در راستای آداپته شدن با شرایط جدید، آهسته تر انجام خواهد شد. البته در کنار تفاوتهای سرشتی، بدنی و متابولیسمی افراد با یکدیگر، موارد دیگری هم در سرعت کاهش وزن نقش بسیاری دارند. بهمین علت تمامی درصدهای کاهش وزن بصورت نسبی و کلی بوده و با حداقل و حداکثر این مقدار بیان میشود. برای مثال فعالیت‌های ورزشی و تغذیه مناسب باعث تسریع در روند کاهش شده و برعکس تغذیه و شیوه زندگی نامناسب در آهسته کردن این روند نیز تاثیر خواهند داشت.

شاید این تصور نادرست برای بسیاری بوجود آمده و این پرسش را مطرح کنند: مگر من عمل نکرده‌ام، بازهم باید رژیم بگیرم؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت منظور از تغذیه مناسب رژیم گرفتن نیست بلکه منظور شیوه صحیح انتخاب و میزان مصرف خوراکیهاست. دریافت برخی مواد خوراکی مانند تافی‌های کره‌ای، بستنی، شربت، کیکهای نرم و اصطلاحاَ اسفنجی، دمپختهای چرب همراه با کره، چیپس و پنیر پیتزا و … پس از عمل برای معده به نسبت دیگر غذاها آسانتر بوده و براحتی میتوان آنها را میل نمود اما این خوراکی‌ها علیرغم حجم بسیار کم از کالری بسیار بالایی برخوردار هستند. مصرف بالا و بی‌رویه این خوراکیها بصورت همیشگی نه تنها باعث کند شدن روند کاهش وزن در دوره مشخص شده خواهد شد بلکه نباید انتظاری هم برای ثابت ماندن وزن و لاغری با وزن ایده‌آل پس از گذشت چند سال از عمل را داشت. توجه داشته باشید گفته شده مصرف بالا و بی‌رویه نه عدم مصرف. شایان ذکر است در ماههای ابتدایی پس از عمل بواسطه تحمل کم معده و عدم توانایی بیمار در مصرف غذاهای چرب و شیرین، بهترین فرصت برای تغییر عادات بد غذایی و لایفستایل می‌باشد. یکی دیگر از موارد مهم دیگری را که باید متذکر شد، مصرف نوشیدنی‌های الکلی میباشد. نوشیدنیهای الکلی علاوه بر داشتن کالری بالا و کند کردن روند کاهش، برای عملشدگان بسیار بسیار خطرناک نیز هستند. زیرا بواسطه تغییر در سیستم گوارش و اصطلاحا به حداقل رسیدن ظرفیت دریافت بدن، مصرف الکل باعث مسمومیت شدید نیز خواهد شد. توضیحات کامل جناب دکتر عرفانیان در خصوص مصرف الکل پس از  عمل را در ویدیوی زیر مشاهده فرمایید.

 

روش تثبیت وزن کاهش یافته

ideal

در بالا روند لاغری و کاهش وزن پس از عمل جراحی و به مواردی که در تسریع و آهسته کردن این رند نقش داشته نیز  اشاره شد. روند دفع چربی هم تا حدود دو سال بعد از عمل بصورت مدارم بوده و پس از آن هم تا همیشه ممکن است در صورت مصرف غذاها خصوصا خورشت‌های بسیار چرب این مورد مشاهده شود. با ذکر یک مثال ساده به سوال شما در خصوص اصلاح سیستم گوارش و روند کاهش وزن پاسخ داده خواهد شد. 

سیستم گوارش اصلاح شده و نوع و مقدار تغذیه هم پس از عمل باید بر مبنای اصطلاحا معده جدید پایه‌گذاری شود. برای مثال وقتی معده شما به ۱۰درصد کاهش میابد پس باید مواد غذایی مصرفی هم بر مبنای حجم جدید آن باشد. پس یک حبه قند برای معده جدید معادل ۱۰ حبه قند معده قدیم هست. پس از عمل و پایان دوره کاهش وزن حتما حتما مراقب مصرف و مقدار مصرف شیرینیجات باشید زیرا چربی‌های مازاد همانگونه که گفته شد همواره دفع میگردند اما در خصوص مصرف شیرینی ها نکنه مهم و اشتباه همه بیماران مقدار و حجم مصرف آن با معده جدید است. همین موارد را رعایت نمایید خواهید دید بدون هیچ مشکل به‌ زندگی ادامه داده رو روی وزن ایده‌آل خواهید بود. این فکر که پس از عمل دیگر هرچی میخواهم بخورم و چاق هم نمیشوم کاملا اشتباه است. زیرا هم چاقی بی‌دلیل هم لاغری بی‌دلیل نشانه بیماری فرد است. پس از عمل قرار نیست شما بیمار شوید تا هیچگونه جذبی نداشته و جتی در صورت مصرف غذا لاغر شوید، خیر شما تبدیل به یک انسان نرمال میشوید 

اما همه انساهای نرمال حتی هنرپیشگان و ستارگان سینما یا ورزشکاران هم اگر فعالیت نداشته و سبک زندگی نادرست داشته باشند بازهم با اضافه وزن مواجه خواهند شد. برای داشتن یک زندگی سالم و تغییر لایفستایل خود میتوانید با مربیان ورزشی، کارشناسان تغذیه و روانشناسان چاقی  نیز همواره در ارتباط بوده و از راهکارهای آنان بهره بگیرید. زیرا پس از اتمام دوره کاهش وزن،ذهن و فکر فرد نیز بطور باید کامل با شرایط و سیستم جدید زندگی آشنا شده و سبک زندگی سالم جایگزین سبک نادرست زندگی پیش از عمل شود. 

همچنین در ویدیوی زیر جناب دکتر عرفانیان بطور کامل در زمینه کاهش وزن توضیح داده اند.